Teatr Miejski w Gdyni
slide_08 slide_07 slide_06 slide_05 slide_04 slide_03 slide_02 slide_01 2 1

Antonina Grzegorzewska TAURYDA. APARTADO 679

Teatr Współczesny w Szczecinie | Dyrektor Naczelny: Mirosław Gawęda | Dyrektor Artystyczny: Anna Augustynowicz

 

Antonina Grzegorzewska TAURYDA. APARTADO 679

 

reżyseria, scenografia, kostiumy: Antonina Grzegorzewska

muzyka: Stanisław Radwan

reżyseria światła: Paweł Heppner

 

prapremiera:  12 października 2012

 

obsada:

Ifigenia: Małgorzata Klara

Rosa: Anna Januszewska

Andaluzyjki / Niezadowolone aktorki: Barbara Biel, Maria Dąbrowska, Joanna Matuszak, Magdalena Myszkiewicz, Magdalena Wrani-Stachowska

Torreador/Agamemnon: Grzegorz Młudzik

Dziewczynka, córka Ifigenii: Rita Skalska

 

Aulida jest starym światem, a Tauryda nowym. Żeby zacząć nowe życie trzeba pogrzebać stare. O tym jest ta sztuka. O wygasającej tęsknocie za starym światem, który za nami nie tęskni i nie odczuwa naszego braku oraz powolnym uświadamianiu sobie, że nowa ziemia, nowa rzeczywistość jest znacznie piękniejsza. I że nas kocha.

Antonina Grzegorzewska

 

Tauryda. Apartado 679 to autorski spektakl artystki mieszkającej na stałe w Hiszpanii, córki wybitnego polskiego twórcy teatru Jerzego Grzegorzewskiego, z którego twórczością i osobowością – także w tym przypadku – artystka podejmuje twórczy dialog.  Antonina Grzegorzewska jako reżyserka zadebiutowała kilka lat temu Teatrze Narodowym w Warszawie wystawiając własny tekst Ifigenia, a jej kolejny dramat Migrena wyreżyserowała Anna Augustynowicz, a później Françoise Berlanger w ramach belgijskiego projektu „Théatre BE><PL Teatr”.

Tytuł Tauryda. Apartado 679 oznacza dosłownie adres skrzynki pocztowej. Należy on do Ifigenii – współczesnej, choć wpisanej w doświadczenie znane z mitu o córce Agamemnona, poświęconej przez ojca bogom i ocalonej przez Artemidę. Tauryda… to nasycona kulturą Hiszpanii opowieść wyzwalająca, ukazująca proces, w którym klątwa wygasa, zamyka się kolejny rozdział przeszłości i możliwa staje się nowa rzeczywistość.

 

Świetna strona inscenizacyjna, ciekawe pomysły scenograficzne i doskonale dobrani aktorzy to główne walory przedstawienia. Małgorzata Klara i Anna Januszewska tworzą pełnokrwiste postacie pierwszego planu, ale nie sposób nie docenić klasy reszty obsady. Warto też zwrócić uwagę na muzykę Stanisława Radwana i sposób jej wykorzystania w spektaklu (scena z pomarańczą i maszyną do wyrzucania piłek tenisowych!).

Katarzyna Stróżyk, „Kurier Szczeciński”

 

Jedna rzecz w przedstawieniu jest fantastyczna: symbolizujące nowy świat pomarańcze. Rozkrajane, nabijane na kolce, rozrywane, rozdeptywane, skaczące po scenie. I pachnące tak bardzo, że czuć nawet w ostatnich rzędach.

Anna Łukaszuk, „Gazeta Wyborcza”

 

„Tauryda…” jest bardzo plastyczna i estetycznie wyrafinowana w warstwie scenograficznej.

Radek Bruch, wszczecinie.pl

 

czas trwania: 80 minut bez przerwy

data i miejsce prezentacji: 18 listopada (niedziela), g. 19.00, Teatr Miejski/Duża Scena

 

foto Bartek Warzecha