Teatr Miejski w Gdyni
slide_08 slide_07 slide_06 slide_05 slide_04 slide_03 slide_02 slide_01 2 1

Mateusz Pakuła MIKI MISTER DJ

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni | Dyrektor Naczelny: Wojciech Zieliński | Dyrektor Artystyczny: Krzysztof Babicki

 

Mateusz Pakuła MIKI MISTER DJ 

sztuka znalazła się w finale konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2011                                          

 

reżyseria: Agnieszka Olsten

scenografia: Joanna Kaczyńska

wizualizacje: Karol Rakowski

muzyka: Wojciech Orszewski

choreografia: Tomasz Wygoda

reżyseria światła: Bartek Nalazek

 

prapremiera: 13 października 2012

 

obsada: Monika Babicka, Olga Barbara Długońska, Marta Kadłub, Dorota Lulka, Agata Moszumańska, Maciej Wizner, m.bunio.s (gościnnie)

 

Mateusz Pakuła (rocznik 1983) to jeden  z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia. Jego sztuki (Biały dmuchawiec i Miki mister DJ) dwukrotnie znalazły się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tej realizacji, reżyserka Agnieszka Olsten w tytułowej roli obsadziła muzyka z zespołu D4D, znanego publiczności jako m.bunio.s.

Miki mister DJ dotyka tematu, o którym długo się milczało. Pakuła budując portret pokolenia zagubionego w ponowoczesnej rzeczywistości zwraca uwagę na jego wyalienowanie, nieumiejętność skomunikowania się ani z własnymi rodzicami, ani, co gorsze, ze sobą nawzajem. Dobrobyt, gadżety, technologia, markowe ciuchy lub ich niezłe podróbki, to wszystko już mamy.  Ale – nic za darmo. Bo oto przygniata nas fala wzajemnej obojętności, brak bliskich relacji, empatii, samoakceptacji. W tym zimnym, sformatowanym świecie pokolenie Pakuły, nie przebierając w środkach, chce za wszelką cenę zaistnieć, kreując na swój temat rzeczywistość, często bardzo daleką od prawdy. W obecnych czasach, priorytetem jest popularność, ten żałosny substytut miłości.

Do czego posunie się tytułowy Miki, by ją sobie zapewnić…?

 

Nieokiełznana wyobraźnia Mateusza Pakuły co i rusz nas zaskakuje. Dla tego autora nie ma świętości, wyrzuca nas bezpardonowo z foteli i każe… myśleć (…)

Grażyna Antoniewicz, „Dziennik Bałtycki”

 

„Miki mister DJ” Mateusza Pakuły w reżyserii Agnieszki Olsten jest najodważniejszym i najbardziej radykalnym – zarówno pod względem treści, jak i formy – spektaklem w Teatrze Miejskim w Gdyni od wielu lat. (…) Dramat Mateusza Pakuły to drapieżny, ironiczny i przerysowany obraz współczesnego świata. Świata ludzi młodych, ale bynajmniej nie tylko młodzieży.

Mirosław Baran, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”

 

czas trwania: 50 minut bez przerwy

data i miejsce prezentacji: 19 listopada (poniedziałek), g. 21.00 Teatr Miejski/Duża Scena

 

foto Krzysztof Bieliński