Teatr Miejski w Gdyni
slide_08 slide_07 slide_06 slide_05 slide_04 slide_03 slide_02 slide_01 2 1

Julia Holewińska CIAŁA OBCE

Teatr Wybrzeże w Gdańsku | Dyrektor: Adam Orzechowski

 

Julia Holewińska CIAŁA OBCE

laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010

 

reżyseria: Kuba Kowalski

dramaturgia: Julia Holewińska

scenografia: Katarzyna Stochalska

muzyka: Piotr Maciejewski

światło: Damian Pawella

ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska

 

premiera: 17 lutego 2012 roku

 

obsada: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Marzena Nieczuja – Urbańska, Anna Kociarz, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Łukasz Konopka, Robert Ninkiewicz, Marek Tynda

Piotr Maciejewski (perkusja)

Paulina Strzegowska (saksofon)

 

Adam jest aktywnym działaczem opozycji demokratycznej. Ma kochającą żonę, maleńkie dziecko, oddanych kolegów, którzy uważają go za bohatera. Jego życie w PRL to przede wszystkim walka z komuną, msze, teatry podziemne, rozrzucanie ulotek i hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jednak ten chłop „z krwi i kości”, „wojownik” marzący o zrobieniu powstania, kochanek i kompan od kieliszka skrywa w sobie tajemnicę – od dzieciństwa prowadzi wewnętrzną walkę, walkę z własnym ciałem i swoją biologiczną płcią. Ewa to kobieta świetnie wykształcona, była opozycjonistka, obecnie żyjąca w nędzy, zmagająca się z samotnością, odtrąceniem, frustracją, obrzydzeniem, jakie wzbudza u najbliższych i przede wszystkim z rozwijającym się rakiem. Co łączy te dwie postaci? Tajemnica? Walka? Ideały? Polska? Rozgrywająca się równolegle w dwóch czasach sztuka Julii Holewińskiej to przede wszystkim tekst o dążeniu do wolności – zarówno narodowej jak i osobistej. Wielka, oficjalna Historia splata się tu z osobistym dramatem, górnolotne wspólnotowe hasła ulegają rozpadowi w zetknięciu z tym, co dla wielu nie mieści się w ramach tak zwanej normalności.

 

Są spektakle, które stanowią mniej lub bardziej zgrabną prezentację ważnego, budzącego emocje tematu. „Ciała Obce” Teatru Wybrzeże to znaczenie więcej niż oparta na faktach historia Adama, który po upadku komunizmu zmienił płeć. To jeden z najbardziej radykalnych spektakli ostatnich lat w Trojmieście.

Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl

 

Dawno w trójmiejskim teatrze nie pojawiła się propozycja tak odważna, wieloznaczna, dopracowana formalnie i prowokująca do myślenia. Spektakl „Ciała Obce”  Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego, najnowsza premiera Teatru Wybrzeże, nikogo nie pozostawi obojętnym.

Mirosław Baran, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”

 

To wielka przyjemność patrzeć na to, co Kuba Kowalski wyczynia z tekstem, jak się nim bawi, nie gubiąc przy tym sensu. Jak precyzyjnie, w ostrym tempie prowadzi akcję. Dojrzała i przemyślana reżyseria pełna zaskakujących pomysłów.

Grażyna Antoniewicz, „Dziennik Bałtycki”

 

czas trwania spektaklu: 105 minut bez przerwy

data i miejsce prezentacji: 19 listopada (poniedziałek), g. 18.00 Teatr Wybrzeże/Scena Kameralna/Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

 

foto Michał Andrysiak